Ziemniaki pieczone z kminkiem

   Znów sięgam do lektury, ale tym razem nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń. I jestem naprawdę zachwycona tymi ziemniakami, tym bardziej, że chyba by mi do głowy nie przyszło w ten sposób je wykonać. Dodam jeszcze od siebie – do tego rodzaju dań, czyli jakichkolwiek ziemniaków pieczonych najlepiej się nadają ziemniaki mączyste, które łatwo się rozsypują, gdy są gotowe. Co prawda obecnie nasze rodzime ziemniaki nie nadają się już do niczego, ale dożyliśmy czasów, kiedy – jeśli mamy kaprys – możemy kupić izraelskie, które doskonale się do tego nadają. Wyglądają jak młode – z piękną, jasną i delikatną skórką bez jakichkolwiek narostów, wrostów czy przerostów. Trzeba tylko dobrać takie mniej więcej równej wielkości i można się bawić…

Ziemniaki pieczone z kminkiem

12-16 ziemniaków (mniej więcej równej wielkości),
   3/4 szkl. mąki,
      1 łyżka kminku,
      3 łyżki oleju,
         sól,
      1 łyżeczka czosnku granulowanego,
         masło (lub majonez – chociaż u nas zawsze masło).

   Nagrzać piekarnik do 200°C. Blachę wyłożyć arkuszem folii aluminiowej, co pozwoli nam bez problemów doprowadzić ją do stanu pierwotnego po całej operacji.
   Ziemniaki dokładnie wyszorować, osuszyć ręcznikiem papierowym i nakłuć głęboko widelcem. W jednej misce wymieszać olej z solą i czosnkiem, w drugiej mąkę z kminkiem. Wrzucić ziemniaki do oleju i rękami dobrze je natrzeć przygotowaną mieszanką, po czym obtoczyć dokładnie w mące. Przełożyć na blachę do pieczenia.
   Piec około 60 minut, przewracając 1-2 razy w trakcie pieczenia. Po upieczeniu naciąć wierzchy i lekko nacisnąć końce ziemniaków. W powstałe miejsce włożyć kawałek masła lub łyżkę majonezu. Można posypać świeżymi ziołami. Podawać absolutnie na gorąco, soląc wnętrze delikatnie i zjadając oczywiście z fantastyczną skórką.
Fantastyczny dodatek do dań z grilla (u mnie były po prostu szaszłyki). Każdy rodzaj sałaty współgra idealnie.

Źródło: „Udane imieniny czyli 150 sposobów podejmowania gości”

  

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *