Letnie owoce w naszej kuchni

   Nie ma dla mnie piękniejszego okresu. Nawał warzyw i owoców co roku przyprawia mnie o lekki zawrót głowy. Dlatego, że tak wiele chciałabym zrobić. I jak co roku, niestety nie wszystko zdążę. W czasie upałów w ogóle nie ma mowy o zrobieniu czegokolwiek w mojej kuchni. Nagrzana do niewiarygodnej temperatury, absolutnie zniechęca mnie do wszystkiego. Wykorzystuję wtedy dni nieco brzydsze do tego, by upiec coś smacznego. Dzisiaj zapraszam na ciacha oczywiście z dodatkiem owoców.
Ciasteczka są trochę czasochłonne, ale tego niestety wymaga ciasto drożdżowe. Nie mogę też powiedzieć, że pracy przy nich niewiele… niemniej jednak efekt jest fantastyczny. Nie wspomnę o unoszących się aromatach (Młody od 2 piętra pędzi na samą górę pytając – co tak pachnie). Wyglądają ślicznie i naprawdę są pyszne. Zwłaszcza na gorąco. Zastanawiałam się z czym by je jeszcze zrobić – może z gruszkami? może winogronami? Ale niezmiennie kupuję śliwki. I robię tak, jak w książce pisze.
Tarta jak to tarta. Tyle przepisów na nie, że ciężko coś wybrać. Ale z łatwością przychodzi człowiekowi komponowanie własnych. No bo kto powiedział, że karmel ma być tylko w przypadku tart z jabłkami? Tak, to prawda że jabłuszka wyjątkowo pasują do takich rzeczy. Całe szczęście, że nie są jedyne. Ta tarta należy do tych szybkich właśnie. Nawet jak przyjdą znajomi, a mamy w zamrażalniku zapas francuskiego ciasta i trochę świeżych owoców, to szybko może powstać coś pysznego. Coś, co wprawi w zachwyt chyba każdego…

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *