Sałatka z buraczków z cytrusami

   Odzyskałam część zdjęć. W zasadzie powinnam powiedzieć – Andrzej odzyskał. Bo sama nic bym nie zrobiła. Dzięki mu za to stokrotne. Cieszę się bo oto właśnie trafiłam na tę sałatkę, którą naprawdę warto zrobić. Zupełnie inną niż wszystkie. Lekką. I pyszną. Zachęcam do łączenia takich nietypowych wydawałoby się składników. W najbliższym czasie muszę ją powtórzyć – dla własnej przyjemności. Choć nie tylko dla własnej…
   Na oryginalnym zdjęciu jak na dłoni widać gdzie leży grejpfrut a gdzie pomarańcza. Ale ja naprawdę dałam czerwonego grejpfruta, który jednak – o dziwo kolorystycznie w mojej sałatce niewiele się różni od pomarańczy. Nie jest tak pięknie różowy… chociaż w smaku podejrzewam jest taki sam.

Sałatka z buraczków z cytrusami

2 porcje

   1 średni ugotowany burak,
   1 czerwony grejpfrut,
   1 pomarańcza,
   1 łyżka miodu (w oryginale melasy z granatów),
   2 łyżki oliwy,
1/2 łyżeczki posiekanej świeżej mięty,
     sól, pieprz.

   Wyszorować dokładnie pomarańczę, sparzyć i ściąć delikatnie i cienko skórkę, po czym drobno ją pokroić. Ostrym nożem dokładnie ściąć z cytrusów skórkę i wyciąć cząstki. Rozłożyć je na papierowym ręczniku, aby delikatnie osuszyć owoce.
   Buraka obrać, pokroić na ćwiartki, a następnie na cieniutkie plasterki. Rozłożyć buraczki wraz z owocami na talerzykach.
   W małej miseczce dokładnie wymieszać trzepaczką miód i oliwę. Doprawić solą i pieprzem i dodać skórkę z pomarańczy. Wymieszać jeszcze raz i polać sosem sałatkę. Posypać miętą i od razu podawać.

Źródło: A la table de Lorette

  

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


2 thoughts on “Sałatka z buraczków z cytrusami”

  • Wydaje mi się że ta melasa z granatu da inny charakter tej sałatce niż miód.Obym nie miał racji. A tak dla wesołości, nas zjadaczy buraczków w klasycznych wersjach. Taka proporcja buraka do reszty z pewnością jest wymysłem Francuzów. Buraczki w tym pięknym kraju nie cieszą się miłościąkulinarną. W latach …-tych gościłem w naszym kraju grupę lekarzy z Francji.Chciałem ich zaskoczyć naszym barszczem buraczanym z oryginalnymi kołdunami z baraniny. I zaskoczyłem. Ale siebie. Kołduny – tak! Barszcz, nawet z grzeczności – NIE !

    • Ha ha ha… A ja jestem pewna, że jesteś pewien że tak będzie. Zgadzam się z Tobą, ale… skąd tu wziąć melasę z granatów? Jednak nawet z miodem jest pyszna, i dlatego pozwoliłam sobie na małą profanację… Tak… Rosealine na samo wspomnienie barszczu dostawała drgawek. Powiedziała, że zje wszystko, poza nim. Jak mieliśmy przygotować kolację dla przyjaciół, to na wstępie prosiła – tylko nie barszcz, tylko nie barszcz… Była pomidorowa z lanym ciastem, którego nie znają. Chciałam zrobić pieczarkową z kaszą jęczmienną, ale kaszy nigdzie nie było… Co kraj to obyczaj 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *