Gorąca czekolada amaretto

   Taka prawdziwa…
Żadne proszki. Żadne substytuty. Żadne – coś w rodzaju…
   W zasadzie to rzecz prosta i jej smak będzie zależał od naszej inwencji twórczej, czy też potrzeby na dany moment. Pyszna jest z wiśniówką zamiast likieru migdałowego, ale tak naprawdę pewnie i rum, i koniak, i whisky się sprawdzi. Albo likier kawowy, na co mam ogromną ochotę – tylko brak mi owego likieru. Chyba, że… Muszę to sprawdzić, bo póki co serwuję z amaretto z dodatkiem małego migdałowego ciasteczka na puchu z bitej śmietany. Jedno jednak jest pewne – zero alkoholu jeśli czekoladę mają pić dzieci. Zawsze jednak można latoroślom rozlać do filiżanek, i dodać dla siebie odrobinę wyskokowej przyjemności.

  


Gorąca czekolada z amaretto

500 ml mleka,
 10 dag gorzkiej czekolady,
1,5 łyżki cukru (zawsze można dosłodzić, jeśli dla kogoś będzie za mało),
 50 ml likieru amaretto,
   4 ciasteczka amaretti,
200 ml zimnej kremówki,
   1 łyżka cukru pudru do śmietany.

   Nim cokolwiek zaczniemy robić radzę wsadzić miskę do ubicia śmietany do lodówki. Niech się schłodzi chociaż 10 minut… Do zimnej wlać zimną śmietanę i ubić na sztywno. Pod koniec ubijania dodać cukier puder. Odłożyć do lodówki.
   Podgrzać mocno mleko bez gotowania, aby nie pokryło się wstrętnym kożuchem. Do gorącego dodać połamaną czekoladę i cukier. Dokładnie wymieszać, aż całość się rozpuści. Wlać likier i wymieszać. Rozlać gorącą czekoladę (którą tak nawiasem mówiąc można podgrzać) do filiżanek, wyłożyć na wierzch bitą śmietanę i udekorować amaretti.

  

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


3 thoughts on “Gorąca czekolada amaretto”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *