Ciasto na Gyoza

Choć wydawałoby się, że wśród masy przepisów na pierożki Gyoza podany będzie przepis na ciasto, co spowoduje, że nie będę miała większych problemów z pytaniem – zrobić czy nie zrobić – prawda okazała się brutalna. Dużo czasu mi zajęła myśl – wykorzystać podawane przepisy w ilości z tego co pamiętam (a nietrudno jest zapamiętać ogrom przepisów na to ciasto) sztuk 2 na zwykłe pszenne ciasto z mąki, ewentualnie soli i wody, kupić to co u mnie w mieści nieosiągalne, czyli gotowe zapakowane krążki, czy też siąść i płakać nad uwagami, że ciasto powinno być mieszanką mąki pszennej, ryżowej i wody. Całe szczęście, że ta uwaga dosyć często podawana na różnych blogach, szkoda, że bez konkretnego poparcia rzeczowego.
No nic… Przecież człowiek swój rozum ma i ponieważ siedzi w tych pierogach – bywa, że i przez całe dzionki… to… to w czym problem? W braku mąki ryżowej. Tak. To problem. Czy aby na pewno? Mąka ryżowa jest w sklepach ze zdrową żywnością, tylko że jak tam jestem, to pytam o zupełnie inne rzeczy i tej choć widzę, nie kupuję. Ale jest – to tak na przyszłość. I tak się śmieję, bo ta przyszłość za każdym razem wygląda tak, że jak przyjdzie co do czego to myślę  „no przecież miałam kupić mąkę”. Po czym wyciągam młynek elektryczny do kawy, 5 dag ryżu i całość w ruch. Proste. Tak oto powstało ciasto. Proporcje ustanowiłam sobie sama. Być może nie są one prawidłowe, ale ciasto jest ekstra. I znów coś mi się udało. Mogę śmiało powiedzieć, że to ciasto jest moje. I będę to mówiła głośno.
Na temat ciasta będzie krótko. Wystarczy wszystko wymieszać. Wodę dodawałam miarką po 50 ml (nauczyłam się tego) dwukrotnie. Teraz całość wlewam, bo wiem, że to jest ta ilość. Proszę się bać – w razie gdyby ciasto było za lepkie można podsypać odrobiną mąki. Ono i tak musi odpocząć i po tym czasie będzie się lepić. Trochę mąki na podsypanie i rozwałkowanie nam wejdzie. I tu mnie macie – nie wiem ile ;).

 

Ciasto na Gyoza

25 dag mąki,
5 dag mąki ryżowej (lub ryżu),
250 ml gorącej wody.

Mąki przesiać do miski. W momencie braku mąki zmielić niepłukany ryż w elektrycznym młynku do kawy i przesiać do mąki. To co zostanie na sitku zmielić jeszcze raz i jeszcze raz przesiać. Całość dokładnie wymieszać. Wlać gorącą wodę i wymieszać widelcem, po czym przełożyć całość na blat i zagnieść ciasto przez kilka minut. W razie potrzeby podsypując mąką. Uformować ciasto w kulę, wsadzić do miski, przykryć i odłożyć na 30 minut.

 

   Po tym czasie podzielić na 2 części. Uformować jednakowe wałki, które znów podzielić na pół. Każdą połowę, czyli w rzeczy samej ćwiartkę podzielić na 3 części, i te części również na 3 części. Da nam to 36 kawałków.

 

   8 zostawić na blacie, resztę schować do miski pod przykryciem. Na blacie rozsypać mąkę. Uformować z ciasta kulki, które pojedynczo przygotować – obtoczyć w mące, spłaszczyć i podsypując co pewien czas mąką rozwałkować na cienkie krążki oprószonym mąką wałkiem. Ciasto jest klejące ale bardzo łatwo jest je rozwałkować, nadziać i zlepić. Rozwałkowane krążki można swobodnie ułożyć jeden na drugim. Aby nie wysychało, dobrze jest przerabiać po 6-8 sztuk na jeden rzut.

Ewa

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *