Pieczony kalafior z Grana Padano

To mi się jeszcze nie zdarzyło… Zrobić coś na obiad i zjeść przed. W zasadzie to wciąż w trakcie jego przygotowywania. W dodatku był to kalafior!

No i właśnie… A zaczęło się od tradycyjnych zakupów i ogromnej prośby Współ… czyli „zrobisz mi kalafiora?”. Co prawda zawsze mogłabym odpowiedzieć mu jego systemem, czyli coś w rodzaju „nie umiem robić kalafiorów”, nie mam pojęcia jak się robi kalafiory”… ale wiem, że wpadlibyśmy w „kanał” i przepychankę słowną (nigdy nie odpuszcza), w której udział wzięliby także i inni kupujący – czekający przecież w kolejce. Po co… ;). No dobra… Zrobię…
Łatwo powiedzieć. I tak naprawdę bardzo łatwo zrobić. Tylko, że tak od razu? Bez wcześniejszego wypicia herbaty? Oooo… tego się nie spodziewałam. Idę więc do kuchni, proszę o pomoc przy mięsie (naprawdę konieczna, bo taki kawałek) już przygotowanym i częściowo oczyszczonym… gdy słyszę takie proszące (?!) pytanie – „A kalafior?”. No masz…
Kalafior umyty już czeka w suszarce. I tyle. Ale jeszcze nie dotarło do mnie jak i z czym, choć wydawało mi się, że wiem już do czego. No nic. Mięso na bok (tak na chwilę tylko), zmiana sprzętu od deski po nóż, i byle szybko… A zaczęłam od włączenia piekarnika. Za chwilę znów ciąg dalszy prac przy mięsie, by za jakiś czas znów przerwać i… po prostu wtranżolić pachnącego niesamowicie i jeszcze gorącego kalafiora. Bez głupich uwag i wzdychania w trakcie robienia zdjęć się nie obeszło. Ale zapewniam – są uzasadnione.

 

pieczony kalafior (1).JPG

Pieczony kalafior z Grana Padano

1 główka kalafiora,
4 łyżki oliwy,
3 łyżki drobno startego Grana Padano,
1 łyżeczka czosnku granulowanego,
1/2 łyżeczki przyprawy włoskiej*,
sól, pieprz.

* W ofercie jest kilka rodzajów mieszanek i nie ma większego znaczenia, której użyjemy. Jeśli jednak mieszanka posiada w swoim składzie sól, proszę wziąć to pod uwagę, pamiętając że i ser jest słony. A Grana Padano można zastąpić parmezanem lub zdecydowanie bardziej słonym pecorino.

 

pieczony kalafior (1).JPG

Nagrzać piekarnik do 200°C.
Kalafiora dokładnie oczyścić, umyć i pokroić na różyczki. W dużej misce wymieszać dokładnie oliwę z parmezanem, czosnkiem i przyprawą włoską. Doprawić solą i pieprzem. Wrzucić kalafiora i wymieszać dobrze wcierając w niego mieszankę.
Przełożyć na blaszkę lub naczynie do zapiekania. Rozłożyć tak, aby całość leżała w jednej warstwie. Wsadzić do piekarnika i piec 30 minut.

 

pieczony kalafior (2).JPG

Ewa

 

 

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *