Dynia Pieczona w Oliwie

To takie szybkie nic? O nie… Raz, że nie takie szybkie, choć szybko się przygotowuje. I z pewnością nie takie nic. To bardzo prosta rzecz, która pyszna jest jako dodatek do dania głównego, lub jako uzupełnienie kolacyjnego na przykład posiłku. Ta aromatyczna dynia zachwyciła nas ogromnie. Dużo rozpisywać na temat się nie będę, bowiem… o czy tu pisać? Młody w takiej postaci nie tknął, choć z zainteresowaniem zapytał czy to dynia? I na tym, że fajnie wygląda się skończyło. W dwójkę zjedliśmy całość, choć nie w całości naraz. Powiem tylko, że sporą ilość oliwy czosnkowo-tymiankowej można przelać do słoiczka i użyć do czegoś innego. Ja zużyłam do smażenia mięs, choć myślę że do sałatek też będzie pasowała.
Może jeszcze jedno – mam świeży tymianek, który bardzo lubię i dodaję do czego się da. I niestety nie umiem powiedzieć jak dobre to będzie z suszonym, choć nie sądzę aby wyszło źle. A dynia naprawdę wyszła rozkoszna…

 

 

Dynia Pieczona w oOliwie

1 kg oczyszczonej dyni,
150 ml oliwy,
3 ząbki czosnku,
1 gałązka świeżego tymianku,
sól (morska najlepiej), pieprz.

Nagrzać piekarnik do 200°C. Dynię pokroić w grube słupki i ułożyć w naczyniu do zapiekania (kamionkowym lub żaroodpornym).

 

   Obrać czosnek, zgnieść płaską stroną noża i pokroić niezbyt drobno. Oderwać listki tymianku i wymieszać z oliwą i czosnkiem. Doprawić solą i pieprzem, po czym zalać dynię w naczyniu. Wymieszać, aby dobrze całość obtoczyć w oliwie. Piec ok. 40 minut – najlepiej sprawdzić, czy twardość dyni nam odpowiada i ewentualnie dopiec (myślę, że zależeć to będzie od gatunku po prostu, a ja do czynienia mam wciąż tylko z jednym).

Ewa

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *