Kotlety z cytrynową nutą

   Kiedyś zastanawiałam się – wcale nie a propos tego dania – nad istotą wszelkiego rodzaju sznycli czy kotletów. Dlaczego? Otóż mieszkając tu gdzie mieszkam – czyli w Małopolsce – sznyclem nazywam tradycyjnie nie tylko cienki plaster mięsa, ale i uformowany z mielonego różnej maści mięsa i obtoczony w bułce tartej… sznycel. A najzabawniejsze jest to, że jak Mama mówiła, że na obiad będą sznycle, to wiedzieliśmy od razu jak one wyglądać będą, i że będą to po prostu mielone. Swoją drogą Mama robi najlepsze sznycle na Ziemi.
   Tym razem – jak widać będzie na załączonym niżej obrazku – gdzie indziej takie danie nazwane może być kotletem. Nie śmiem protestować i nie śmiem kontestować całości – bo co kraj, to obyczaj. I ja to szanuję, tak jak szanuję zdanie każdego – choć wiadomo zgadzać się nie muszę. Ponieważ moim źródłem jest książka: „Udane imieniny czyli 150 sposobów podejmowania gości”, to podaję nazwę dania taką, jaka w owej książce jest, nie dodając istotnego słówka – mielone! W dodatku – z kurczaka! Samo danie robione w dużej mierze na bazie przepisu jest naprawdę bardzo smaczne. Dzieci wprawi w zachwyt – to pewne. Tak poważnie, to zmieniłam w zasadzie jedynie proporcje – w dodatku tylko mięsa, bowiem żarłokami jesteśmy… A to, że ilość jaj bardziej nadaje się na większe ilości mielonego drobiu… to podejrzewam, że robiący wg podanych norm książkowych, będzie mocno zaskoczony. I imieniny może szlag trafić… jak solenizant(ka) będzie mocno nie w sosie z powodu pytania – i co z tym zrobić?!!!

Kotlety z cytrynową nutą

 80 dag mielonego mięsa z kurczaka,*
   2 zielone cebulki razem ze szczypiorem,
   1 łyżeczka posiekanej drobno skórki cytrynowej,
1/2 łyżeczki tymianku (najlepiej gdy jest świeży, znaczy u mnie mrożony),
   1 jajko,
      sól, pieprz,
      bułka tarta,
      olej do smażenia.

* Własnoręcznie siekam własnym ostrym nożem drób. I tak polecam.

   Cebulkę dokładnie oczyścić, umyć i drobno posiekać. Wrzucić do miski, dodać mięso, skórkę cytrynową, tymianek i jajko. Całość doprawić solą i pieprzem, po czym wyrobić. Gdyby masa była za wilgotna można dodać trochę bułki tartej, pamiętając o tym, aby to była jednak odrobina.
   Na desce lub talerzu rozsypać warstwę bułki tartej. Mięso podzielić na 8 części, z każdej uformować owalny kotlet, i obtoczyć z każdej strony w bułce tartej, przy okazji spłaszczając go delikatnie.
   Na dużej patelni rozgrzać olej i smażyć na nim kotlety z obu stron na rumiano. Przykryć patelnię i dusić około 15 minut – bez podlewania wodą.

  

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


1 thought on “Kotlety z cytrynową nutą”

  • Zrobiłem, troszkę po swojemu.Filety z piersi, + reszta + jedno żółtko, masło klarowane do smażenia.Trzeba tylko drobno pokroić i dłuugo wyrabiać. Bez dodawania bułki tartej. Użyłem białego pieprzu. Skórka ścieta z cytryny bez „białego”.Nie dosmażałem pod przykryciem. Na wydaniu skropiłem delikatnie sokiem cytrynowym. Trudno doszukać się w tym smaku mięsa, ale jest dobre.Potwierdziła to banda zjadaczy.pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *