Tarta Czereśniowa

Lato… Jeszcze chwilka i już będzie. Coraz więcej słońca, które na mnie ma zbawienny wpływ – pobudzając do działania. Chce mi się lepić pierogi, chce mi się biegać na burek (po prostu targ) i oglądać co właśnie jest w ofercie.
Lato… I znów można będzie rozkoszować się mnóstwem owoców i warzyw. Próbować nowych przepisów odłożonych na tę okazję – bo tanio… i przede wszystkim intensywnie. Znowu pomidory będą pachnieć pomidorami, znowu maleńkie cukinie będę mogła jeść jak ogórki, znowu pieczona papryka w sałatce gościć będzie często… Jak ja to lubię… I będzie można niedługo przebierać niczym w ulegałkach – we wszystkich owocach niemal. Nie tylko gruchach ;). Na dobrą sprawę, to już powoli można sobie pokaprysić, i dlatego dzisiaj chciałam zaproponować naprawdę pyszną tartą z czereśniami, za którymi nota bene nie przepadam osobiście. Ale właśnie będąc na burku nie mogłam się oprzeć pięknu owoców i… kupiłam. Pomyślalam o tarcie, której nie wiadomo dlaczego tak bardzo mi się zachciało. Warta zrobienia. Naprawdę.

 

Tarta Czereśniowa
(forma średnicy 26 cm)

Ciasto:
20 dag mąki tortowej,
5 dag mielonych migdałów,
6 dag cukru pudru,
10 dag zimnego masła lub margaryny,
szczypta soli,
1 jajko,
mąka do podsypania,
tłuszcz do formy.

Wierzch:
5 łyżek cukru,
3 łyżki kaszy manny,
80 dag czereśni,
3 dag zimnego masła.

Mąkę przesiać na stolnicę i wymieszać dokładnie z migdałami, cukrem pudrem i solą. Dodać pokrojone na małe kawałki masło i rozetrzeć widelcem na kruszonkę. Dodać lekko rozbełtane jajko i całość wymieszać szybko nożem, po czym jeszcze szybciej zagnieść rękami. Można ciasto wykonać w robocie kuchennym, co ostatnimi czasy chętnie czynię. Wrzucić mąkę, cukier puder i sól do miski robota, włączyć na chwilę, aby całość wymieszać. Dodać pokrojone na kawałki masło i włączyć na najwyższe obroty, aż utworzy się kruszonka. Dodać jajko i chwilkę zagniatać na najwyższych obrotach, po czym na minimalnych poczekać, aż z ciasta utworzy się kula.
Ciasto rozwałkować na oprószonym mąką blacie i wyłozyć nim dokładnie natłuszczoną formę do tarty. Przykryć pergaminem, na wierzch wysypać suchą fasolę i wsadzić do lodówki na 1 godzinę.
W tym czasie umyć i dobrze osączyć czereśnie. Usunąć łodyżki i pestki. W małej miseczce wymieszać cukier i kaszę mannę. Nagrzać piekarnik do 200°C.
Wyjąć ciasto z lodówki i wsadzić do piekarnika na 10 minut. Po tym czasie wyjąć i zdjąć pergamin razem z fasolą. Wsadzić ciasto do piekarnika jeszcze na około 5-8 minut. Wyjąć i na spodzie rozlożyć mieszankę cukru i grysiku. Wyłożyć czereśnie i posypać wierzch płatkami masła. Piec 25 minut.

Tarte aux cerises (version français)
(moule de diamètre 26 cm)

Pâte:
200 g de farine,
50 g de poudre d’amandes,
60 g de sucre en poudre,
100 g de beurre ou de margarine froid,
pincée de sel,
1 oeuf
farine pour saupoudrer,
beurre pour la moule.

Garniture:
5 càs de sucre
3 càs de semoule,
800 g de cerises,
30 g de beurre froid.

Tamiser la farine sur la planche à pâtisserie et bien mélanger avec les amandes, le sucre en poudre et le sel. Ajouter le beurre coupés en petits morceaux et frottez-les avec une fourchette. Ajouter l’œuf légèrement battu et mélanger délicatement tous les rapidement avec un couteau, puis pétrissez avec les mains encore plus rapide. Vous pouvez faire le gâteau dans une robot culinaire, qui a récemment heureux de le faire. Mettez la farine, le sucre en poudre et le sel dans un bol d’aborder brièvement robot pour l’ensemble du mixage. Ajouter le beurre coupé en morceaux et tourner à la vitesse la plus élevée, jusqu’à ce que vous créez un crumble. Ajouter l’oeuf et pétrir une minute à la vitesse supérieure, alors le temps d’attente minimum jusqu’à ce que la pâte crée une boule.
Etalez la pâte sur le plan de travail fariné oprószonym et le mettre dans la forme de tartes. Couvrez avec du papier sulfurisé, saupoudrer de haricots secs et mettez au réfrigérateur pendant 1 heure.
Pendant ce temps laver et égoutter les cerises bien. Enlever les tiges et les graines. Dans un petit bol, mélanger le sucre et la semoule. Préchauffer le four à 200°C.
Retirer la pâte du réfrigérateur et cuire au four pendant 10 minutes. Après ce temps, sortez et retirez le parchemin avec les haricots. Mettre la pâte dans le four pendant environ 5-8 minutes de plus. Retirer et étaler le mélange de sucre et la farine sur le fond. Mettez les cerises et saupoudrer sur le dessus des fines tranches de beurre. Cuire au four pendant 25 minutes.

Ewa

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *