Lody Truskawkowe II

   Nastały upały. Nie wszystkich to cieszy, ale przyznam, że mnie bardzo. Co prawda wolałabym być gdzieś tam… na urlopie i nie martwić się o to – co dziś na obiad. No bo jest tak gorąco, że się gotować po prostu nie chce. Takim specyficznym antidotum na wszelkie pogodowe dolegliwości bywają przecież lody. Nie tylko ochładzają, ale poprawiają nam także nastrój. Trzeba mieć tylko wolną chwilę i zrobić, i niestety jakiś czas poczekać. W takim czasie z pewnością nie obejdzie się bez częstego zaglądania do zamrażalnika – czy może już? No i następna wolna chwila będzie nam potrzebna na relaks. Relaks absolutny w ciszy, spokoju… co wcale nie znaczy, że samemu… z miseczką w ręku pełną rozkosznego zimna.
Lody takie jak te należą do tych prostych i z pewnością zdrowych. Lody domowe mają tę przewagę na kupnymi, że zdajemy sobie sprawę co zawierają. Pełna natura, choć oczywiście wiadomo, że i cukier… i tłusta śmietanka odkładają się na boku. Boczkach znaczy. I nie tylko. Ale nie są to aż takie ilości, które miałyby nas wpędzać w poczucie winy. Ważne, że bez dziwnych składników, i że smaczne. Przyda nam się maszynka do lodów – dzięki niej odpadnie nam część pracy. Ale jeśli nie mamy, to wystarczy wszystko wymieszać i przełożyć do naczynia, w którym będą zamrożone. Dodatkowo specjalnie do mieszania nie musimy się przykładać, co spowoduje, że otrzymamy po zamrożeniu fajny marmurkowy deseń. Po wsadzeniu do zamrażalnika po prostu wyciągać co jakiś czas i przemieszać widelcem.
Dodatkiem do lodów może być to, na co mamy ochotę. Ja zrobiłam sos czereśniowy – bez cukru. Bardzo go lubię, a z truskawkami wcale się nie gryzie. Mogą to być oczywiście pokrojone truskawki, sos truskawkowy (lub malinowy), może być bita śmietana lub po prostu syrop truskawkowy. Niestety jedna przykra rzecz – naczynie z lodami to nie naczynie bez dna. W takie upały lody szybko się kończą. Co zrobić…

lody truskawkowe II (3).JPG

Lody Truskawkowe

50 dag truskawek,
2 łyżki płynnego miodu (lub syropu z agawy),
10 dag cukru,
300 ml zimnej kremówki,
125 ml jogurtu greckiego (lub domowego po odsączeniu).

lody truskawkowe (2).JPG

Truskawki umyć i dobrze odsączyć. Oczyścić z szypułek, po czym pokroić na małe kawałki. Przełożyć do miski i skropić miodem. Dodać cukier, wymieszać i odłożyć na 15 minut do zmacerowania. Po tym czasie rozgnieść widelcem.
Kremówkę ubić w zimnej najlepiej misce na sztywno. Dodać zimny jogurt i wymieszać. Dodać truskawki razem z sokiem i wymieszać ponownie. Nie musi być starannie. Przelać do maszynki do lodów i ukręcić sobie niezłe lody wg instrukcji obsługi maszynki. Przełożyć do pojemnika, przykryć folią spożywczą i zamrozić.

lody truskawkowe II (1).JPG

Przed podaniem wyjąć z zamrażalnika na 5-10 minut. Bardzo pomocna przy formowaniu kulek jest oczywiście łyżka do lodów, zanurzana w gorącej wodzie. Jednak zwykła łyżka też się sprawdzi w momencie formowania lodowych knelek lub gdy zdzieramy warstwę lodów zawijając je przy okazji. Pyszne też z sosem czereśniowym bez dodatku cukru.

lody truskawkowe II (6).JPG

Ewa

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *